Кошик
147 відгуків
+380
68
506-75-34
+380
73
109-08-67
інтернет-магазин сумок українських виробників
Історія виникнення та розвитку сучасного рюкзака

Історія виникнення та розвитку сучасного рюкзака

Історія виникнення та розвитку сучасного рюкзака

25.08.16

Ранець, наплічник, портфель — універсальна річ з універсальністю назви. Даємо руку на відсіч, що в житті вам хоча б раз доводилось використовувати цей винахід.
А ви ніколи не думали про виникнення та еволюцію рюкзака?

Два шматка деревини, дві смужки шкіри та мішок. Дивно звучить, але з цих простих речей складався перший у світі рюкзак. Згадки про нього прийшли до нас із крижаних глибин Ецтальських Альп.

Прилігши на відпочинок у мідному віці, мисливець Еці в муміфікованому вигляді відкрився археологам у 1992 році. Разом із його озброєнням, дослідники виявили ще, на перший погляд, незрозумілу річ: перев’язана між собою деревина зі шкіряним мішком. Як виявилось, у корінних народів Приамур’я та східного Сибіру дуже схожа конструкція використовується в якості наплічника досі, але з назвою поняга або крошни. Форма його дійсно проста: рама, вона ж дугоподібна палка, з’єднана горизонтальними перемичками, до якої мотузками закріпляли вантаж або ж мішок із вантажем.

Римські легіонери, згідно з історичними знахідками, носили за плечами повноцінний ранець (нім. Ranzen — сумка). Та й не тільки легіонери, деякі джерела наводять факти, що навіть Ісус Христос у своїх походах пересувався із ним. А той ранець, який ми звикли уявляти, почувши це слово, з’явився в якості спорядження для солдат у XVIII — XIX ст. 

Але дійсно потужні оберти в розвитку та виробництві, рюкзаки набрали в ХХ ст. Ми навіть знаємо коли! У 1908 році норвежський мисливець Оле Берганс патентує рюкзак, пошитий із легкої, проте міцної тканини та металевим каркасом. До роботи над цим винаходом його підштовхув його ж спосіб життя — полювання та туризм. Оле помітив, що постійне перенесення впольованої здобичі та спорядження занадто втомлює спину. Опираючись на власні спостереження, він монтує анатомічний каркас, який повторює форму спини. 

По іншу сторону океану еволюція рюкзака теж не стояла на місці. У 1924 році альпініст та мисливець Ллойд Нельсон патентує «Trapper Nelson» — каркасної конструкції наплічник. Під час спільного мисливського рейду з індіанцями Аляски, він побачив їх традиційну сумку зі шкіри тюленя, натягнуту на гілку верби. Після повернення додому, Нельсон самотужки виготовив декілька зразків, які активно рекламував. Реклама була настільки успішна, що його винаходом користувались американські пожежники, мисливці, туристи та навіть армія США, куди він поступив із дещо іншою назвою: «Alaskan Packboard».

Ми залишаємось на тому ж континенті і продовжуємо оповідати історію рюкзака.
На початку 50-их років ХХ ст такого яскраво вираженого поняття, як «пішохідний туризм» не було, відповідно, спорядження не продавалось. Туристи тих часів задовольняли свої потреби в комісійних магазинах, які реалізовували використане спорядження армії США.

Дік Келті, який мешкав у Південній Каліфорнії, серйозно захопився туризмом і за швидкий час дослідив навколишні території. Як ми знаємо, наплічники, якими користувалась тодішня армія мали анатомічну спинку, але, усе ж таки, були не надто зручні. Під час одного походу, Дік Келті разом зі своїм другом, втомлені від «зручності» їх каркасних рюкзаків спересердя помістили нижні кінці рами в задні кишені штанів. Які ж вони були здивовані від того, як грамотно розподілилась вага їхньої ноші. Після походу, Келті, будучи прихильником DIY, одразу ж прикріпив поясний ремінь до рами. На цьому він не зупинився. Він експериментував із матеріалом рами, дійшовши до легкого алюмінію. Замінив важкий брезент на більш легку тканину. Дік не втрачав ентузіазму, встигнувши підхопити хвилю популяризації відпочинку на природі у 1970-их роках. Тому «батьком» сучасного наплічника, однозначно, потрібно вважати його.

Коли концепція наплічника була сформована остаточно, від однієї конструкції почали розростатись інші. Зараз існує багато варіацій рюкзака, для прикладу: вело- та мото-рюкзаки, фото, туристичні (які теж мають підрозділи), риболовні рюкзаки, військові, шкільні та міські.

Вагомий поштовх для розповсюдження міських рюкзаків дала не тільки зручність і практичність, а й мода. Дім моди Prada у 1984 році презентує нейлоновий рюкзак у витриманому стилі, який миттю стає бажанням для всіх стиляг світу. З таким донесенням практичності рюкзака до масс, його починають використовувати майже у всіх сферах.

Зараз, у 2016 році на вулиці можна зустріти безліч людей, за спиною у яких компактний рюкзак. Для когось у якості носія набору EDC (Every day carry — набір речей першої необхідності), хтось як елемент зовнішнього вигляду. Представниці прекрасної статі, які перейшли на стильні наплічники, підтвердять, що вони набагато зручніші дамських сумок та, у більшості, краще виглядають. І взагалі — історія має здатність повторюватись. Те, що презентувала Міучча Прада 30 років тому, знову набирає оберти на подіумах та вулиці. Але дещо сучаснішого вигляду! :)